Bierzmowanie to - zaraz po Chrzcie Świętym i I Komunii - kolejny z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Nazywany jest również sakramentem dojrzałości, ponieważ przyjmuje go młodzież, która powinna dobrze rozumieć znaczenie i rolę takiego wydarzenia. To umocnienie wiary, a także ściślejsze związanie z naukami Kościoła dla wszystkich kandydatów. 

Przygotowujesz się właśnie do sakramentu i chcesz lepiej się do niego przygotować? Koniecznie zerknij na nasz artykuł, w którym zebraliśmy informacje na temat przebiegu ceremonii oraz tego, co dokładnie oznacza. A może planujesz uroczystość z okazji bierzmowania syna lub córki? W takim razie w tekście znaleźć możesz przykłady produktów, które pomogą w organizacji ceremonii i przyjęcia. 

Sakrament bierzmowania - przebieg ceremonii 

Bierzmowanie udzielane jest przez biskupa - a rzadziej przez wyznaczonego przez niego kapłana. Sakrament udzielany jest podczas Mszy Świętej, na której zwykle zbiera się większa grupa kandydatów razem z gośćmi. Istotnym faktem jest wybór imienia do bierzmowania oraz świadka. To elementy, o które zadbać należy z wyprzedzeniem. Imię powinno pochodzić od jednego z patronów - takiego, którego życiorys i symbolika odpowiadają kandydatowi. Samo brzmienie imienia stanowi zdecydowanie mniej ważny aspekt. Kandydaci wybrać muszą też świadka bierzmowania - często jest to jeden z Rodziców Chrzestnych, jednak śmiało postawić można również na inne bliskie osoby. Świadek musi spełniać jednak pewne istotne warunki: mieć ukończone 16 lat, być katolikiem, posiadać zaświadczenie o bierzmowaniu oraz być wolnym od kar kościelnych. 

Jeśli kandydat chrzczony był poza parafią, w której przyjmuje sakrament, konieczne będzie z pewnością przedstawienie metryczki Chrztu

Jak wygląda bierzmowanie?

  • Przedstawienie biskupowi kandydatów do bierzmowania

  • Homilia biskupa z objaśnieniem znaczenia sakramentu

  • Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

  • Wyznanie wiary

  • Wyłożenie rąk 

  • Namaszczenie krzyżmem 

  • Modlitwa powszechna

  • Liturgia i błogosławieństwo

Podczas namaszczania krzyżmem kandydaci wraz ze świadkami podchodzą do biskupa. Świadek powinien trzymać dłoń na prawym ramieniu kandydata. Młodzież przystępująca do sakramentu podaje wybrane imię, a następnie biskup namaszcza ich znakiem Ducha Świętego. 

Czas trwania uroczystości sakramentu zależy choćby od wygłaszanej homilii czy ilości kandydatów przybyłych do kościoła. Zwykle jednak waha się między 1 a 2 godzinami. 

Co potrzeba na bierzmowanie?

Do przyjęcia sakramentu bierzmowania niezbędna jest więc metryczka Chrztu, a także imię oraz świadek. To istotne elementy uroczystości, które należy wybrać jeszcze w trakcie przygotowań do ceremonii. Niektóre parafie dodatkowo wymagają od kandydatów uczestnictwa w określonej liczbie nabożeństw czy spotkań przed uroczystością z okazji sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Czasem pojawia się dodatkowo wymóg w postaci zaliczenia znajomości modlitw czy regułki do bierzmowania. 

Z całą pewnością w trakcie przygotowań do sakramentu należy zatroszczyć się o odpowiedni strój. W przeciwieństwie do Chrztu czy I Komunii, bierzmowanie nie określa, jak wyglądać powinni kandydaci. Tak czy inaczej, odświętne ubranie pozwoli nie tylko poczuć się szczególnie w trakcie tak wyjątkowego dnia, ale też okaże szacunek instytucji Kościoła czy innym uczestnikom Mszy. Zdecydowanie najbardziej klasycznymi propozycjami będą garnitur i sukienka, jednak nie jest to żadna reguła. Klasyczna czerń i biel także będą bezpiecznym pomysłem, choć oczywiście można też wybrać inne odcienie: błękit, róż czy zieleń. Rzecz jasna, niewskazane są głębokie dekolty czy krótkie spódniczki. Choć charakter bierzmowania jest dość kameralny i symboliczny, wciąż należy dostosować się do umownych zasad panujących w Kościele. 

Jeśli na uroczystość chcesz w elegancki sposób zaprosić gości - świadka, dziadków, Chrzestnych czy inne bliskie osoby - koniecznie zadbaj o stylowe zaproszenia. Najpiękniejsze propozycje możesz znaleźć w naszym artykule >>KLIK<<

Zaproszenie na bierzmowanie nowoczesne z kwiatami

Zaproszenie na bierzmowanie do wypisania

A w przypadku, gdy po ceremonii w kościele zamierzasz wyprawić też przyjęcie dla najbliższych - w domu bądź restauracji - przydadzą Ci się z pewnością też stylowe dekoracje. Takie uroczystości są dużo mniej popularne niż w przypadku innych sakramentów wtajemniczenia, jednak nawet kameralne spotkanie przy kawie i cieście sprawi przyjemność wszystkim zebranym. A wtedy na pewno przydatne będą ozdobne serwetki i bieżniki, świece czy wazony z kwiatami, które pozwolą stworzyć wyjątkową aranżację. 

Podziękowania na bierzmowanie to prezenty, które często kandydaci wraz z rodzicami przygotowują dla księdza czy katechety. To sposób na wyrażenie wdzięczności za naukę i doprowadzenie do uroczystości sakramentu. Taki prezent przygotować można samodzielnie, choć częściej zdarza się, że wręcza go cała grupa. Duży zestaw w estetycznej skrzyni z grubego drewna bez najmniejszych wątpliwości będzie miłą niespodzianką dla katechety czy księdza. 

Prezent dla księdza katechety bierzmowanie zestaw malinowy

Podziękowanie dla księdza lub katechety na bierzmowanie

Pamiątki bierzmowania dla kandydatów

A może wybierasz się na uroczystość sakramentu bierzmowania do bliskiej osoby? W takim razie na pewno przyda Ci się pomysł na wyjątkowy prezent, który stanie się przy okazji pamiątką z tak niepowtarzalnego dnia.

Prezent na bierzmowanie dla dziecka, wnuka, chrześniaka czy innej osoby może mieć różnorodne formy. Drobne upominki, personalizowane pamiątki czy oryginalne zestawy na pewno sprawdzą się doskonale - wystarczy wybrać wariant, który najbardziej Ci odpowiada. 

Biżuteria to sprawdzone rozwiązanie na tego rodzaju prezent z okazji bierzmowania. Łańcuszek z zawieszką w kształcie krzyża albo aniołka można z powodzeniem wręczyć dziewczynie lub chłopakowi. Zwłaszcza, że całość posiada przy okazji śliczną oprawę, która oczaruje obdarowaną osobę już od pierwszej chwili. Na prezent dla dziewczyny z okazji sakramentu można wręczyć też bransoletkę z regulowaną wielkością. To niezawodny sposób na sprawienie jej gustownej pamiątki na całe życie. 

Pamiątka bierzmowania łańcuszek z krzyżem złote ornamenty Pamiątka bierzmowania bransoletka pozłacana z krówkami wianuszek

Biżuteria na pamiątkę bierzmowania

Dziesiątka różańca to symboliczny upominek na uroczystość bierzmowania. Można wręczyć ją każdemu, a piękne wykonanie i gustowne pudełko z jasnego drewna sprawią, że podarunek głęboko zapadnie w pamięci obdarowanej osoby.  Równie symbolicznymi pamiątkami sakramentu bierzmowania będą breloczki z aniołkiem, drewniane słoniki, złote figurki czy symboliczny kielich. Każdy z tych produktów wpasowuje się w klimat celebrowanej okazji. Co więcej, ładne opakowanie w naturalnej odsłonie sprawia, że podarunek od razu wręczyć można bliskiej osobie. 

Pamiątka na bierzmowanie złoty kielich czekoladki Pamiątka bierzmowania dziesiątka różańca boho Pamiątka bierzmowania breloczek aniołek

Pamiątki na bierzmowanie

Na prezent z okazji sakramentu bierzmowania świetnie nadaje się również księga pamiątkowa. Album na wpisy gości oraz zdjęcia z uroczystości będzie wspaniałą pamiątką. Obdarowana w ten sposób osoba bez najmniejszych wątpliwości chętnie powróci za jakiś czas do miłych wspomnień. Taki podarunek najlepiej wypadnie, jeśli planowane jest przyjęcie po wyjściu z kościoła - goście będą mieli okazję do wpisania życzeń czy porad dla kandydata.

Księga pamiątkowa bierzmowanie niebieskie Księga pamiątkowa bierzmowanie botaniczna z eukaliptusem

Albumy pamiątkowe na bierzmowanie

Sakrament bierzmowania ma istotne znaczenie w życiu każdego chrześcijanina. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze możesz potrzebować na taką uroczystość, koniecznie zajrzyj >>TUTAJ<<