Ciąża stanowi bardzo emocjonujący etap w życiu kobiety. To okres, w którym przyszła mama troszczy się nie tylko o swoje zdrowie, ale również poprawny rozwój nowego życia, które w niej rośnie. Zarówno dla niej, jak i dla przyszłego taty to także czas przygotowań na powitanie dziecka na świecie. Tworzenie wyprawki czy dekorowanie pokoju dla oczekiwanej pociechy to momenty, w których szczególnie czuje się niepowtarzalny klimat tych chwil. 

Wśród tych wszystkich emocji, nowości oraz niekiedy stresów wiele kobiet może czuć się przytłoczonych. Zwłaszcza, jeśli na dokładkę nasłuchają się bądź naczytają popularnych przesądów utrwalonych w kulturze. Z pewnością na poczekaniu jesteś w stanie wymyślić choć jeden dobrze znany zabobon: czarny kot przebiegający drogę, zbicie lustra albo oglądanie Panny Młodej w sukni przed ślubem. Wśród tylu wierzeń nietrudno wyobrazić sobie, że wiele z nich dotyczy również ciąży, porodu oraz wychowywania małego dziecka. Niektóre przesądy są tak popularne, że powtarzamy je od pokoleń, zupełnie naturalnie i odruchowo. Takie wierzenia są ciekawostką i częścią naszego życia, jednak nie zawsze mają dobry wpływ. Czasem przez takie zabobony zupełnie niepotrzebnie ulegamy stresowi i denerwujemy się sprawami, które nie mają większego znaczenia. Również słuchanie takich przesądów od rodziny czy przyjaciół - nawet, gdy nie bardzo w nie wierzymy - potrafi wytrącać z równowagi. 

Jesteś ciekawa, jakie przesądy związane z ciążą możesz usłyszeć? W naszym artykule znajdziesz ich całkiem sporo, choć pewnie w różnych zakątkach Polski można by odkryć też wiele innych perełek!

Czemu nadal wierzymy w przesądy?

Ale skąd to właściwie się bierze? Dlaczego nadal powtarzamy stare przesądy? To fakt, że niektóre osoby wciąż wierzą - albo przynajmniej nie chcą zapeszać. Lepiej odpukać w niemalowane niż później żałować, gdy pech już przyjdzie ;) Jednak z całą pewnością wierzenia nie odgrywają już tak istotnej roli w naszym życiu jak kiedyś. I dobrze jest o tym pamiętać również w ciąży! Choć emocje są wielkie, a stres z każdym dniem wzrasta - nie daj się zwariować. Jeśli już, potraktuj te przesądy jako zabawę i skup się jedynie na tych pozytywnych. 

Niektóre zabobony pozwalają urozmaicić przyjęcia czy spotkania ze znajomymi. Można wykorzystać je m.in. podczas Baby Shower! Przyjęcie zorganizowane dla przyszłej mamy będzie na pewno świetną rozrywką, a zapewnione w jego trakcie atrakcje bez dwóch zdań na długo zapadną w pamięci wszystkich zebranych kobiet! 

Gadżety do zdjęć baby shower boy girl

Rekwizyty do sesji zdjęciowej na Baby Shower

Przesądy w ciąży dotyczą wielu rzeczy - płci maluszka, jego zachowań, wyglądu, a nawet życia innych! Czasem mówią, na co nie wolno patrzeć albo czego w ogóle nie powinno się robić. Opierają się również na wyglądzie przyszłej mamy oraz jej zachciankach czy humorze. Niektóre wydają się naprawdę śmieszne, a inne powtarzamy już tak często, że nawet nie zwracamy na to uwagi. Jakie przesądy związane z ciążą możesz usłyszeć? 

Najpopularniejsze przesądy związane z ciążą

  1. Ciężarna kobieta wystraszona lub poparzona nie powinna się nigdzie dotykać. Mówi się, że jeśli to zrobi, w danym miejscu u dziecka pojawi się znamię. 

  2. Piękniejąca w ciąży kobieta urodzi synka, natomiast ta, która zbrzydła - dziewczynkę. Podobno córka “zabiera” matce urodę. O płci dziecka przesądza też kształt brzucha (okrągły to dziewczynka, a spiczasty - chłopiec) albo zachcianki (słodycze oznaczają dziewczynkę, a kwaśne czy słone przekąski chłopca). 

  3. Przed porodem nie powinno się kupować ubranek, kosmetyków i innych akcesoriów, bo to przynosi pecha. 

  4. O ciąży nie powinno się informować przed końcem trzeciego trymestru - z jednej strony to przesąd, a z drugiej strony pewien rodzaj zabezpieczenia. W pierwszych 3 miesiącach ciąży ryzyko poronienia jest bowiem największe, dlatego niektóre kobiety wolą zachować te informację w tajemnicy przed bliskimi.

  5. W ciąży nie wolno myć okien czy wieszać prania. Według wierzenia ma to przyspieszyć poród lub - co gorsza - udusić maluszka. Tak naprawdę jednak poczucie równowagi w ciąży jest zaburzone, więc takie porządki mogłyby się źle skończyć. 

  6. Nie powinno się też przechodzić pod drabiną, rozwieszonym sznurem, a także nosić apaszek czy naszyjników. Mówi się, że wtedy dziecko w czasie porodu owinie się pępowiną. To samo spotkać może kobiety, które w trakcie ciąży szydełkują. 

  7. Coś dla osób otaczających przyszłą mamę - kobiecie w ciąży nie wolno odmawiać! W przeciwnym wypadku odmawiającą osobę zjedzą myszy ;)

  8. Głaskanie po brzuchu czy siadanie na wciąż ciepłym krześle po ciężarnej kobiecie pomoże w staraniu się o dziecko.

  9. Ciężarnej nie powinno się natomiast prosić na chrzestną - oczekiwany maluch odbierze szczęście chrzczonemu dziecku.

  10. Nie wolno dzielić się jedzeniem, bo matce zabraknie pokarmu dla dziecka. Także, drogie panie, łatwo można usprawiedliwić objadanie się w czasie ciąży ;)

Jak powiedzieć o ciąży pudełko zdjęcie usg róż

Pomysłowy sposób na powiedzenie o ciąży bliskim

Wierzenia i zabobony dla kobiet w ciąży

  1. Nie wolno obcinać włosów, bo dziecko będzie głupie. Farbowanie włosów spowoduje natomiast, że urodzi się rude. Pogłaskanie barana natomiast przyniesie dziecku loczki!

  2. Golenie nóg sprawia, że dziecko będzie łyse. 

  3. Narzekanie i płakanie w ciąży spowoduje, że dziecko także będzie marudne. 

  4. Z kolei martwienie się skutkuje leworęcznym dzieckiem.

  5. Oblizywanie noża może sprawić, że dziecko urodzi się z zajęczą wargą.

  6. Nie wolno siadać po turecku, bo dziecko będzie miało krzywe nogi.

  7. Jeśli kobieta ochlapie się wodą w trakcie zmywania, jej dziecko będzie alkoholikiem.

  8. Przymierzanie okularów poskutkuje wadą wzroku u dziecka, natomiast patrzenie przez wizjer czy dziurkę od klucza spowoduje zeza.

  9. Patrzenie na ogień wywoła u dziecka rumień. 

  10. Iście na pogrzeb w ciąży przyniesie dziecku nieszczęście.

  11. Patrzenie na kogoś wpłynie na wygląd dziecka, odwzorowując cechy danej osoby. Dotyczy to znajomych, ludzi o innym kolorze skóry czy brzydkich.

  12. Zapraszanie ciężarnej na ślub może przynieść “ciężar” Parze Młodej. 

  13. Malowanie się w ciąży sprawi, że dziecko zejdzie na złą drogę.

  14. Siedzenie tyłem do kierunku jazdy skutkować może tym, że dziecko ułoży się pośladkowo.

  15. Natomiast krzyczenie w trakcie ciąży “przywołuje” kolejne dzieci.

Teczka ciążowa na dokumenty biała serce

Teczka z imieniem dla ciężarnej kobiety

Z niektórymi przesądami naprawdę trudno się zgodzić czy choćby potraktować je jako zabawę. No bo jak to tak czekać z kupowaniem ubranek i innych akcesoriów aż do porodu? Taki wydatek na raz byłby niewiarygodny, nie mówiąc już o pośpiechu i stresie związanym z robieniem tego na ostatnią chwilę. Zabobony związane z patrzeniem na innych też wydają się niepoważne - kobieta musiałaby chyba całą ciążę przeleżeć w domu i oglądać jedynie męża, gdyby widok kogokolwiek mógł wpłynąć na wygląd dziecka. Łatwiej uwierzyć, że wymyśliły to kobiety, których pociechy miały prawdziwy powód, by wyglądać jak kolega czy sąsiad… 

Parę natomiast opiera się na bardziej rzeczywistych okolicznościach, jak mycie okien albo martwienie się, które faktycznie może wpływać na maluszka. Ciężko też kłócić się z tym, że ciężarnej nie należy odmawiać - partner, rodzina i przyjaciele zazwyczaj i tak chcą przychylić nieba kobiecie spodziewającej się pociechy. 

Inne przesądy dla młodych matek

Wierzenia nie kończą się jednak na dniu porodu. Po narodzinach dziecka także spotkać się można z różnorodnymi zabobonami, które dotyczą różnorodnych sytuacji. Jakie przesądy są najpopularniejsze w pierwszych miesiącach życia maluszka?

  1. Przy wózku dziecka powinna być przyczepiona czerwona wstążeczka. Można też zawiązać ją na rączce maluszka. Czerwony dodatek pozwala zapobiec rzuceniu złego uroku na pociechę. 

  2. Podczas Chrztu dziecko powinno mieć przy sobie pieniążek na dostatnie życie oraz długopis i notes, by garnęło się do nauki. I tak jak wcześniej - jego chrzestną nie powinna zostać natomiast ciężarna, aby nie przyniosła maluszkowi pecha.

  3. Co jeszcze tyczy się Chrztu - podarowanie dziecku srebrnej łyżeczki pozwoli uniknąć mu głodu w przyszłości.

  4. Nie należy pokazywać dzieciom lustrzanego odbicia, bo może poskutkować to chorobą psychiczną albo przedwczesną śmiercią.

  5. W pierwszym roku życia dziecka nie powinno się obcinać włosów, inaczej maluch może mieć problemy ze wzrokiem. 

  6. Pierwsze ubranko dziecka musi pochodzić od innego maluszka, który dobrze się chowa. Podobno ma to przynieść szczęście.

  7. Kąpanie dziecka w dniu Chrztu zmyje z niego wodę święconą, a więc unieważni duchowy wymiar ceremonii.

  8. Małego dziecka nie czesze się, w przeciwnym wypadku zostanie niemową.

  9. Bujanie pustego wózka wywoła ból głowy u dziecka.

  10. Jeśli ktoś rzuci na dziecko zły urok, jego główkę należy potrzeć… majtkami matki.

Sztućce dziecięce pamiątka chrztu wianuszek z eukaliptusem pudełko

Srebrne sztućce na Chrzest Święty

Z niektórych przesądów można nieźle się uśmiać, a inne są po prostu… okrutne i ciężko uwierzyć, że ktoś mógł je wymyślić. Jednak zarówno te dotyczące ciąży, jak i okresu po narodzinach dziecka należy traktować z przymrużeniem oka. Jeśli wierzysz w podobne rzeczy, nie zaszkodzi zawiesić przy wózku czy łóżeczku wstążeczki. Pominięcie kąpieli w dniu Chrztu także nie wydaje się niczym strasznym, jednak zawsze pamiętaj, że to tylko zabobony i nic więcej. Bez dwóch zdań dzięki temu unikniesz wielu niepotrzebnych stresów. 

Znasz inne przesądy, o których zapomnieliśmy wspomnieć? Podziel się nimi w komentarzu!