Dzień ślubu sam w sobie jest niezwykle wyjątkowy. Piękna ceremonia, podczas której Młoda Para przysięga sobie miłość, wierność i uczciwość aż do śmierci stanowi niezapomniane wydarzenie. Ślub odbyć się może z powodzeniem w kościele albo urzędzie, choć coraz popularniejsze stają się również uroczystości wyprawiane w plenerze. 

W tradycji utarło się, że po ceremonii Pan i Panna Młoda wraz z rodziną i przyjaciółmi udają się na przyjęcie weselne. To doskonała okazja do celebrowania zawartego związku małżeńskiego oraz cudownej zabawy. W zależności od upodobań nowożeńców, wesele może przyjmować różnorodne formy: kameralnego obiadu, eleganckiej uroczystości albo luźnej imprezy o swobodnym klimacie. Nie istnieje żaden utarty schemat, według którego trzeba postępować. Jednak praktyczne porady i wskazówki mogą być niezwykle pomocne w czasie planowania przyjęcia. Dzięki nim z pewnością nie zapomnicie o niczym podczas organizacji, a efekt oczaruje wszystkie zebrane osoby. 

W poniższym tekście znalazła się lista zadań do wykonania, a także klasyczny plan przyjęcia, dzięki którym odpowiednio rozplanujecie sobie czas. Dowiecie się również, jakie produkty będą niezbędne do przygotowania tego rodzaju wydarzenia. To sprawi, że znajdziecie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z organizacją wesela i bez najmniejszego problemu wyprawicie imprezę dla swojej rodziny oraz przyjaciół. Od czego zacząć planowanie? 

Kiedy zabrać się za organizację wesela?

Odpowiedź na to pytanie jest dość rozbudowana. Wszystko bowiem zależy od tego, na jakie wesele się zdecydujecie. Jeśli ma to być skromny obiad z najbliższą rodziną to z pewnością nie potrzeba wiele czasu, aby dopełnić wszystkich formalności. W przypadku wesela na sali z mnóstwem gości i atrakcjami, w takim przypadku bez dwóch zdań czas trwania przygotowań się wydłuży. 

Miejsce na przyjęcie Młoda Para bardzo często rezerwuje z wyprzedzeniem nawet kilku lat. Bardzo popularne sale i inne lokale mają bowiem zajęty terminarz nawet na 2-3 lata do przodu. Jeśli więc oboje jesteście zdecydowani na uroczystość w dość tradycyjnej odsłonie, warto zająć się poszukiwaniem miejsca od razu po zaręczynach. Dzięki temu będziecie mogli spokojnie rozważyć całe mnóstwo opcji. To szczególnie ważne, gdy planujecie uroczystość w trakcie sezonu ślubnego, a więc między majem a wrześniem. Wtedy lokale przeżywają największe oblężenie.

Stolik na obiad lub małą salkę w restauracji pewnie uda Wam się znaleźć nawet dużo później. Nieduże wesele bowiem można zorganizować w kilka do kilkunastu tygodni. Pamiętajcie, by przygotować je na tyle wcześnie, aby wszystkich gości zaprosić z wyprzedzeniem. W ten sposób będą mogli bez problemu wziąć udział w przyjęciu.

Zaproszenia ślubne akwarela z eukaliptusem

Zaproszenia personalizowane na ślub i wesele

Zaproszenia na ślub i wesele wysłane lub rozdane powinny być jakieś 3 miesiące przed uroczystością. W przypadku samej ceremonii i skromnego obiadu dla kilku osób można zrobić to później, ale nie warto odwlekać do samego końca. W przeciwnym wypadku może się okazać, że Wasi bliscy nie będą w stanie uczestniczyć w tak szczególnym dla Was dniu. 

Lista zadań przed weselem

  • Wybierzcie rodzaj przyjęcia weselnego

  • Określcie budżet na uroczystość

  • Poszukajcie potencjalnych miejsc na przyjęcie

  • Stwórzcie listę gości

  • Dopełnijcie formalności w wybranym lokalu

  • Zarezerwujcie fotografa, kamerzystę i zespół lub DJ-a

  • Wybierzcie motyw przewodni i dekoracje

  • Znajdźcie zaproszenia ślubne

  • Ustalcie menu

  • Zamówcie tort weselny

  • Zadbajcie o stroje na przebranie (jeśli takie planujecie)

  • Wyślijcie zaproszenia

  • Ustalcie rodzaj muzyki z DJ-em lub zespołem

  • Zaplanujcie rozsadzenie gości

  • Przekażcie sali informacje o ostatecznej liczbie osób

Z całą pewnością przygotowane zgodnie z tymi krokami przyjęcie będzie wyjątkowe i niezapomniane. Taka uroczystość zawsze powinna być zgodna z Waszymi osobistymi upodobaniami. W ten sposób zyskacie piękne wspomnienia i z radością będziecie do nich wracać. Wszyscy goście bez dwóch zdań będą oczarowani uzyskanym przez Was efektem. 

Notatnik ślubny marsal&gold Notatnik planer ślubny na spirali różowe kwiaty

Notesy ślubne dla Panny Młodej

Pomocne w planowaniu uroczystości będzie założenie plannera. Notatnik ze spisem zadań, projektami dekoracji czy strojów oraz innymi ważnymi dla Was kwestiami na pewno będzie bardzo użyteczny. Dzięki niemu z łatwością zorganizujecie swoją uroczystość. Nie zapomnicie o żadnej istotnej sprawie, a dekoracje i dodatki będą spójne oraz gustowne. Na pierwszej stronie zamieśćcie listę rzeczy do zrobienia i stopniowo odhaczajcie kolejne punkty - to pozwoli w bezbłędny sposób odliczać czas do uroczystości.

Przykładowy harmonogram wesela

  1. Przybycie na miejsce gości i Państwa Młodych.

  2. Powitanie chlebem i solą.

  3. Życzenia dla nowożeńców.

  4. Toast.

  5. Kolacja.

  6. Pierwszy taniec.

  7. Bloki taneczne, toasty i zabawy.

  8. Sesja zdjęciowa nowożeńców i zebranych osób.

  9. Tort weselny.

  10. Słodki poczęstunek.

  11. Podziękowania dla rodziców.

  12. Oczepiny.

  13. Podanie zimnych przekąsek.

  14. Podziękowanie dla gości.

  15. Koniec uroczystości.

Rzecz jasna, na Waszym harmonogramie pojawić mogą się także inne punkty. Niektóre mogą natomiast zniknąć - jak podziękowania dla mamy i taty, które wiele par decyduje się zorganizować w domach jeszcze przed ślubem. To pozwala na uzyskanie bardziej osobistego i intymnego charakteru. 

Topper na tort weselny love drewniany rustykalny

Drewniany topper na tort weselny

Dodatkowo, każdy z punktów 8-15 przeplatany jest blokami tanecznymi, toastami za zdrowie Pary Młodej i zabawami. Na swoim harmonogramie możecie rozpisać to bardziej szczegółowo, dzięki czemu dobrze przygotujecie się do zabawy. Możecie pokusić się też o rozpisanie konkretnych godzin, co sprawi, że plan uroczystości będzie dopracowany w naprawdę dokładnych szczegółach. 

Harmonogram wesela bez dwóch zdań dobrze jest skonsultować z menadżerem sali czy innymi usługodawcami. W ten sposób wszyscy będą sprawnie i bezproblemowo współpracować podczas przyjęcia. 

Gadżety do sesji wesele kolorowe Księga gości weselnych boho wedding

Akcesoria na przyjęcie weselne

Weselne must-have - czego potrzebujecie?

Jeśli planujecie przyjęcie weselne - nieważne jak duże - bez dwóch zdań przydatne będą dekoracje oraz dodatki, dzięki którym uroczystość nabierze jedynego w swoim rodzaju charakteru. Odpowiednio dobrane do siebie elementy oczarują wszystkich i głęboko zapadną w ich pamięci. 

Wśród zadań do wykonania znalazł się wybór motywu przewodniego - to istotny element, jeśli planujecie przyjęcie weselne. Dzięki spójnej stylistyce efekt będzie bowiem naprawdę ciekawy i modny. Styl boho, rustykalny czy botaniczny to aktualnie prawdziwe hity. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stawiać na podczasową klasykę, elegancki glamour albo inne pomysły! Dekoracje w takiej odsłonie uatrakcyjnią wygląd każdego wnętrza. Wasze wesele wypadnie naprawdę cudownie.

Przykłady dekoracji i dodatków na wesele:

  • Obrusy i/lub bieżniki

  • Serwetki dekoracyjne

  • Winietki z nazwiskami

  • Zawieszki na alkohol

  • Wazony z kwiatami

  • Toppery i opłatki na tort

  • Numerki na stół

  • Balony

  • Zawieszki na krzesła

  • Tiul dekoracyjny 

  • Plakaty z imionami

  • Plan stołu

  • Girlandy i banery

  • Lampki

Zawieszki na wódkę eukaliptus akwarela Numerki na stolik z juty Menu weselne dwustronne akwarela z eukaliptusem

Dekoracje na stół weselny

Wybierzcie dekoracje, które najlepiej pasować będą do stylistyki Waszego wesela. Sporą część z nich możecie zamówić je z dostawą prosto do domu z naszego sklepu internetowego. Sprawdźcie koniecznie! Tak wygodne i sprawdzone rozwiązanie ułatwi planowanie całej uroczystości. 

Pamiętajcie, by przy wyborze każdego elementu wesela kierować się przede wszystkim osobistymi upodobaniami. Dzień ślubu jest Waszym świętem i właśnie dlatego wszystko powinno być dopasowane do Waszych preferencji oraz marzeń.