Jak wybrać świecę do Chrztu? Kto kupuje świecę do Chrztu? Niezbędnik

Oto nasze porady dotyczące wyboru, zakupu oraz dekoracji świecy. Wszystkie informacje w jednym miejscu!

Chrzest Święty to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla rodziców ale również dla całej rodziny i zgromadzonych gości. Jest to pierwszy sakrament w życiu maluszka dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. Czego nie może zabraknąć podczas tej uroczystości? Przede wszystkim świecy do Chrztu. Gromnica jest od lat podstawowym symbolem przyjmowania sakramentu, jest elementem, który od razu kojarzy nam się po usłyszeniu Chrzest Święty. Ale dlaczego jest tak ważna i kto powinien o nią zadbać? Tego dowiesz się z naszego artykułu! 

Krótka historia świecy do Chrztu

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaką świecę do Chrztu wybrać, zastanówmy się najpierw, dlaczego jest ona tak ważna. Przede wszystkim jest to pierwsza świeca, którą otrzymujemy i choć obecnie nie jest ona często używana, dawniej tego rodzaju przedmioty były zapalane w domach. Poświęcone w kościele świece chroniły ludzi przed burzą czy dawały pozytywny płomień. Wiele osób czuło się bezpiecznie w ich ciepłym świetle. Dzisiaj pełni ona znaczenie jedynie symboliczne ale równie ważne. Ogień świecy jest symbolem życia oraz wiary. Maluszek nie będzie pamiętał tego dnia dlatego według tradycji rodzice powinni zachować świece i wręczyć ją dziecku w momencie kiedy będzie już świadome. Gromnicę powinno się mieć jedną przez całe życie, zapalać ją w najważniejszych momentach oraz przy przyjmowaniu następnych sakramentów. To właśnie to sprawia, że wybór świecy nie powinien być przypadkowy.

Kto powinien kupić świecę do Chrztu?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź - świece kupuje Ojciec Chrzestny. Rolą Chrzestnego jest wspieranie maluszka nie tylko w dzieciństwie ale na całej jego drodze. Wraz z zapaleniem świecy podczas Chrztu oficjalnie wyraża on zgodę na pełnienie tej roli. Tak mówi tradycja, jeśli jednak wiemy że rodzice nie są tradycjonalistami warto skonsultować ten zakup z nimi. Być może podpowiedzą jaką gromnicę wybrać lub zdecydują się na jej samodzielny zakup. Niemniej jednak świecę do Chrztu zawsze trzyma i zapala Ojciec Chrzestny.

Jaką świecę do Chrztu wybrać?

Jeśli już wiemy kto powinien powinien zająć się zakupem gromnicy czas zastanowić się nad jej wyglądem. Tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Najbardziej popularne są klasyczne białe świece zdobione kolorową grafiką z dodatkiem np. wstążki. Jakie wzory są najmodniejsze? Jeśli szukasz uniwersalnej, klasycznej świecy najlepiej sprawdzą się te z motywem złotych stópek lub złotego wózeczka. Połączenie bieli ze złotem jest ponadczasowe i bardzo eleganckie. Dlatego jeśli nie wiesz w jakim stylu zaplanowane jest przyjęcie będzie to bezpieczny wzór, ponieważ swoją prostą grafiką wpisze się w każdą uroczystość. 

Świeca do Chrztu z nadrukiem imienia i motywem kwiatów
Świeca do Chrztu z motywem złotych stópek

Równie eleganckie są gromnice z botanicznymi wzorami. Gałązka eukaliptusa to świetne rozwiązanie jeśli lubicie minimalizm. Taka grafika pasuje na Chrzest zarówno chłopca jak i dziewczynki, dlatego nie musicie się niczym przejmować. Jest równie uniwersalna co poprzedni wzór a dodatkowo dodaje odrobinę świeżości i przejrzystości przez zielone akcenty.

Botaniczna świeca do Chrztu
Świeca do Chrztu botaniczna

Przyjęcie dziewczynki bardzo często przepełnione jest subtelnym różem. Dlaczego więc nie wręczyć świecy właśnie w takim kolorze? Satynowa, różowa wstążka na pewno spodoba się rodzicom maluszka. Wybór grafiki dla dziewczynki jest ogromny od aniołków przez wózeczki kończąc na kwiatowych wiankach. Ze świecami dla chłopców sprawa wygląda podobnie tyle że zdobione są elementami w odcieniach błękitu. Ale możliwość dopasowania odpowiedniej grafiki jest równie szeroka co w przypadku świec dla dziewczynek. 

Świeca do Chrztu dziewczynki

Świeca do Chrztu dla dziewczynki


Świeca do Chrztu dla chłopca

Świeca do Chrztu dla chłopca

Świece do Chrztu z imieniem dziecka

Jak już wcześniej wspomniałam, gromnicę powinno się mieć jedną przez całe życie oraz używać ją przy kolejnych sakramentach. Aby dodatkowo zwiększyć wartość świecy i sprawić, żeby stała się osobistym przedmiotem miło jest zadbać o jej personalizację. Już nawet mały nadruk imienia dziecka sprawi, że będzie ona jedyna w swoim rodzaju. Oprócz imienia dziecka na personalizowanej naklejce można nadrukować datę Chrztu, czyli tak naprawdę datę w którym ta świeca została dziecku wręczona. Jest to naprawdę ważne, ponieważ kiedy dziecko będzie już świadome przyjmowania sakramentów, będzie mogło sprawdzić kiedy otrzymało tą pamiątkę. 

Świeca do Chrztu konwalie

Świeca do Chrztu z imieniem dziecka

Jak udekorować świecę do Chrztu?

Ostatnim elementem jeśli chodzi o wygląd świecy jest jej odpowiednia prezentacja. Gromnica musi przede wszystkim posiadać okapnik, który uchroni przed spływaniem gorącego wosku na ręce czy ubranie. Aby nie rzucał się on jednak mocno w oczy polecam założenie ozdobnego stroika. Tutaj najlepiej sprawdzą się stroiki z ozdobnych kokardek czy kwiatów. Są one bardzo trwałe, dzięki temu dobrze prezentują się przez wiele lat. Zamiast kwiatów, można użyć również białych kokard z ozdobnikami np. z krzyżykiem. Stroik można dopasować do każdej świecy. Nie ma znaczenia czy to Chrzest dziewczynki czy chłopca. Mimo wszystko naprawdę warto o nim pamiętać, to element który mocno zwraca uwagę gdyż ma być właśnie ozdobą świecy.

Stroik na świecę do Chrztu

Stroik na świecę do Chrztu

Jak przechowywać świecę do Chrztu?

Aby zachować gromnicę w stanie nienaruszonym trzeba ją odpowiednio przechowywać. Dlaczego? Bo można ja naprawdę solidnie uszkodzić np. porysować lub co gorsza złamać. Aby uniknąć takich sytuacji polecam schować je do drewnianych skrzyneczek, specjalnie do tego przygotowanych. Praktycznie nie ma możliwości jej zniszczenia jeśli jest zamknięta w pudełku. Dodatkowo nie wyblaknie od słońca lub najzwyczajniej się nie zakurzy. To naprawdę bardzo ważne, w końcu ma towarzyszyć dziecku przy najważniejszych momentach jego życia takich jak Komunia czy ślub. Pudełka są personalizowane, wiadomo do kogo należą. Tutaj również jest możliwość nadrukowania daty. Jeśli dziecko po latach znajdzie taką skrzyneczkę ze świecą w środku, nie będzie miało problemu z odpowiedzią na pytanie - ale skąd ona się tu wzięła? Tak zapakowaną świecę można śmiało przenosić i przekładać w inne miejsca. Na pewno nic się z nią nie stanie. Dlatego drewniane pudełka na świecę są naprawdę bardzo praktyczne.

Pudełko drewniane na świecę urocze stópki

Drewniana skrzyneczka na świece do Chrztu

Drewniane pudełko na świecę do chrztu

Gdzie kupić świecę do Chrztu?

Znajdują się one zarówno w sklepach stacjonarnych z dodatkami na Chrzest jak i w sklepach internetowych. Minusem sklepów stacjonarnych jest na pewno mniejszy wybór oraz utrudniona personalizacja gdyż produktów na zamówienie nie robi się "od ręki". Jeśli jednak nie zamówicie świecy odpowiednio wcześnie i kurier nie zdąży dostarczyć przesyłki sklep stacjonarny jest na pewno najlepszą opcją. W sklepach internetowych wybór jest na pewno dużo większy, z możliwością personalizacji, wyborem motywu czy koloru, a nawet grafiki. Do świecy od razu dobrać można pasujące pudełko i tak przygotowany zestaw zostanie dostarczony pod Wasze drzwi. Proszę jednak pamiętać, że produkty personalizowane należy zamówić odpowiednio wcześnie, gdyż ich przygotowanie wymaga więcej czasu.

>Zobacz wszystkie świece na Chrzest i pudełka na naszej stronie<