Chrzest Święty 2023 – NIEZBĘDNIK

Czyli czego nie może zabraknąć na pierwszym najważniejszym święcie Waszego maluszka! Wszystkie wątpliwości rozwieje nasz artykuł, zapraszamy do przeczytania1.Skąd wziął się zwyczaj Chrztu Świętego?

Chrzest święty to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. Jest to w końcu pierwszy sakrament jaki przyjmuje maluszek. Ale dlaczego jest on tak ważny od tylu lat? Chrzest jest chrześcijańskim obrzędem nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, sprawowanym na polecenie samego założyciela chrześcijaństwa Jezusa Chrystusa.1 Jest to podstawa religii chrześcijańskiej dlatego traktowany jest z ogromnym szacunkiem. Słowo chrzcić z greckiego oznacza „zanurzyć w wodzie”, stąd bierze się tradycyjne zmoczenie główki dziecka. W kościele katolickim istnieje długa historia Chrztu Świętego. Według uczonych pierwsze sakramenty miały miejsce już w pierwotnych chrześcijańskich gminach. Wszystko po to aby nowo narodzone niemowlęta zostały oczyszczone z grzechu pierwotnego. Obmycie otwiera drzwi na nowe sakramenty, gdyż tylko po Chrzcie mamy prawo do przyjmowania następnych błogosławieństw. Wobec tego nikogo nie powinno dziwić dlaczego rodzice przykładają do tego tak wiele starań. Istnieje również możliwość poddania się obrzędowi Chrztu w dorosłym życiu. Jeśli jako dziecko nie zostaliśmy ochrzczeni możemy to zrobić jako dorośli.

2.Jakie są najważniejsze osoby podczas Chrztu Świętego?

Najważniejszą osobą jest oczywiście maluszek, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak w tym ważnym dla niego dniu uczestniczą również rodzice oraz rodzice chrzestni. To oni przynoszą dzieciątko do kościoła, umożliwiając przy tym przyjęcie sakramentu. Jednak największa odpowiedzialność spoczywa na ramionach rodziców chrzestnych, gdyż oprócz podania dziecka do Chrztu będą uczestniczyć w jego kolejnych latach. Rodzicami chrzestnymi jest się całe życie. Jest to bardzo odpowiedzialna decyzja, gdyż to oni będą wsparciem dziecka i w każdym momencie powinni być gotowi nieść mu pomoc na drodze chrześcijańskiej. Można stwierdzić, że są podstawą do przeprowadzenia obrzędu Chrztu Świętego.

3.Jakie zaproszenia wręczyć gościom? Najpiękniejsze zaproszenia na Chrzest Święty
       

Aby znajomi i rodzina mogli dowiedzieć się o uroczystości którą planują rodzice należy wręczyć im zaproszenia. Jak wybrać najlepsze zaproszenia? Tutaj mamy dwie opcje, możemy zakupić kartki personalizowane lub zdecydować się na wypisanie ich własnoręcznie. Każda z opcji ma swoje zalety. Zaproszenia drukowane pozwalają na szybki i prosty sposób sporządzenia wielu zaproszeń naraz. Wystarczy tylko podać imię dziecka i datę Chrztu a zaproszenia które zostały zamówione będą całkowicie wypełnione. Jednak wypisywanie zaproszeń ręcznie ma swój własny, niepowtarzalny urok. Świadczy to o szacunku do zaproszonych gości co może wywołać wzruszenie na ich twarzach. Pozwala to również na dobór słów indywidualnie pod każdego zaproszonego gościa. Dlatego warto dobrze przemyśleć, która opcja będzie najodpowiedniejsza gdyż to jest właśnie pierwszy krok przy organizowaniu uroczystości.

Zaproszenia na chrzest Święty

Zaproszenia na Chrzest Święty - motyw kwiatów

4.Jak najlepiej poprosić o zostanie rodzicem chrzestnym?

Zapytanie o bycie chrzestnym, to bardzo ważny i wzruszający moment dla obu stron. Rodziców chrzestnych należy poprosić wyjątkowo wcześniej, aby dać im czas na podjęcie decyzji. Warto to zrobić w specjalny sposób, gdyż to oni mają być jednymi z najważniejszych osób w życiu maluszka. Najbardziej oryginalnym sposobem jest prośba w formie zdrapki, która umożliwia ukrycie napisu pod ścieralną powłoką. Zawiera ona zazwyczaj pytanie „czy zostaniesz moim chrzestnym?/czy zostaniesz moją chrzestną?” Jeśli wolimy coś bardziej tradycyjnego, najlepiej sprawdzą się drewniane pudełeczka z prośbą, do których dodatkowo możemy włożyć różne słodkości. Nikt nie oprze się takiej niespodziance.

prośba o zostanie chrzestnym zdrapka

Prośba o zostanie rodzicem Chrzestnym w formie zdrapki

5.Jaki prezent powinni dać rodzice chrzestni maluszkowi?

Jeśli już zgodzimy się zostać rodzicem chrzestnym warto pomyśleć o upominku, który w późniejszych latach będzie przypominał dziecku o uroczystości Chrztu Świętego. Jeśli jesteś matką chrzestną to zgodnie z panującymi zwyczajami powinnaś zdecydować się na zakup białej szatki. Obecnie na rynku jest możliwość jej zakupu wraz z ozdobnym pudełkiem, który może być również pamiątką Chrztu. Ojciec chrzestny tradycyjnie kupuje świecę do Chrztu. Wybór świec jest tak ogromny, że nie będzie problemu z dobraniem jej do motywu przewodniego uroczystości. Oprócz wyżej wymienionych rzeczy wiele osób decyduje się na wręczenie maluszkowi innej pamiątki Chrztu Świętego. Najmodniejszym rozwiązaniem są obecnie drewniane skrzyneczki z upominkami. Mogą one mieć przeróżną formę, bardzo popularne stają się odciski rączki lub nóżki, które zamknięte w ozdobnym opakowaniu stanowią świetną pamiątkę, na wiele lat.

Pamiątka Chrztu dla maluszka - niezbędnik Pierwsze Momenty

Pamiątka Chrztu dla maluszka - niezbędnik Pierwsze Momenty

6.Upominki dla chrzestnych oraz gości

W ostatnim czasie bardzo modnym trendem okazały się upominki dla gości. Aby wyrazić swoją radość i szacunek do przybyłych gości, rodzice coraz częściej decydują się na przygotowanie dla nich drobnego podarunku. Dzięki temu każdy z gości może poczuć się wyjątkowo. Wybór produktu należy do organizatorów a na rynku istnieje wiele różnorodnych propozycji. Jedną z nich jest wręczenie ozdobnego pudełeczka ze słodkościami. Brzmi banalnie ale przy odpowiednim doborze opakowania prezentuje się naprawdę efektownie. Zresztą kto nie pokusi się na trochę słodyczy. Jeśli jednak pyszności nie przypadły Wam do gustu proponujemy drewniane figurki opakowane w przezroczyste woreczki. Plusem tego rozwiązania jest możliwość zachowania pamiątki, po to aby na długo przypominała nam o miłych chwilach spędzonych w gronie najbliższych. Goście na pewno docenią ten drobny gest!

Czekoladka motywem Gałązek Eukaliptusa i personalizacją

Czekoladka motywem Gałązek Eukaliptusa i personalizacją

7.Jak sprawić aby sala nabrała bajkowego wyglądu?

Dekoracja uroczystej sali spędza sen z powiek niejednym rodzicom. Ale naprawdę nie ma się czym przejmować! Wystarczy skorzystać z gotowych już dekoracji. Aby jeszcze bardziej ułatwić wam to zadanie oferujemy gotowe kolekcje. W każdej z nich znajdziecie wszystko co potrzebne od serwetek, świeczek i wizytówek po balony i girlandy. Wszystko w danym motywie przewodnim. Serie stworzone są z myślą zarówno o dziewczynkach jak i o chłopcach. Wystarczy tylko podjąć decyzję jaki styl przyjęcia odpowiada nam najbardziej i wybrać dodatki które najbardziej się nam podobają. Najmodniejszym wzorem na rok 2023 jest motyw Złotych Stópek. Dodatkową zaletą kolekcji jest możliwość personalizacji dodatków. Oferujemy produkty z imieniem dziecka oraz data i nazwą uroczystości. To wszystko sprawi, że sala na ten wyjątkowy dzień nabierze szyku i elegancji co na pewno zwróci uwagę niejednego gościa.

Plakat na Chrzest z grafiką Złotego Wózeczka

Plakat na Chrzest z grafiką Złotego Wózeczka

8. Dekoracje stołu na Chrzest- najmodniejsze propozycje

Centralnym miejscem sali jest zazwyczaj stół. To przy nim spędzimy większość czasu przeznaczonego na uroczystość. Dlatego jest to jedno z najważniejszych miejsc, więc warto zadbać o jego prezentację. Do podstawowych elementów dekoracji należą serwetki na Chrzest, a także obrusy i bieżniki. Bardzo ważna jest również atmosfera. Przytulnego charakteru dodadzą świece i świeczniki. Wielu gości to też wiele problemów z miejscem, tutaj pomocne mogą okazać się wizytówki i wizytowniki. Dzięki nim wszyscy zaproszeni bez problemu znajdą swoje miejsce. Dodatkowo taka wizytówka może posłużyć jako pamiątka z Chrztu Świętego. Całość na pewno podkreślą inne dekoracje stołu takie jak konfetti czy diamenciki rozsypane po stole. Przepięknie odbijają światło, dzięki temu wydają się błyszczące. 

Dekoracja stołu na Chrzest

Najmodniejszy wzór dekoracji stołu na Chrzest Złote Stópki8.Dekoracje tortu z okazji Chrztu Świętego

Tort stanowi ważny, o ile nie najważniejszy, element rodzinnego spotkania po obrzędzie Chrztu Świętego. Warto zadbać o to aby prezentował się jak najlepiej. Najłatwiejszym a zarazem bardzo efektownym sposobem jest użycie w tym celu opłatków dekoracyjnych. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego nie ma obaw, że nie znajdziemy odpowiedniej dekoracji. Co ciekawe wiele z nich ma możliwość personalizacji a nawet dodania zdjęcia maluszka. Sprawi to, że tort będzie jedyny w swoim rodzaju i świetnie uzupełni dekorację sali. Jeśli jednak sam opłatek to za mało polecamy ozdobne toppery, które sprawdzą się na każdym rodzaju ciasta. Wystarczy tylko wbić patyczki w ciasto a tort od razu nabiera niepowtarzalnego uroku. Opłatki i toppery są obecnie najmodniejszym sposobem na dekoracje tortu. Wszystko po to aby to aby nawet ciasto stało się arcydziełem w tym jedynym, szczególnym święcie Waszego maluszka.

Opłatek na tort z Aniołem Stróżem i personalizacją

Opłatek na tort z Aniołem Stróżem i personalizacją

9.Słodki stół, jako sposób na urozmaicenie dekoracji

Najnowszym trendem panującym na rynku jest tworzenie małych, kolorowych słodkich bufetów. Jego zadaniem jest umilić czas przybyłym gościom zwłaszcza tym najmłodszym. Jest to zazwyczaj bogato ozdobiony stolik na którym znajduje się wiele słodkości. Wszystko starannie podane na różnego rodzaju misach i paterkach. W bufecie może znaleźć się wszystko, jednak najczęściej rodzice decydują się na drobne słodycze. Migdały w czekoladzie, cukierki, belgijskie czekoladki i krówki to tylko niektóre z możliwości. Coraz więcej osób decyduje się nawet na stworzenie małych deserków, które z pewnością zaciekawią wszystkich zainteresowanych. Dodatkowo istnieje szereg dodatków służących do ozdobienia takiego stolika, świetnie sprawdzi się tu na przykład konfetti lub perłowe girlandy.

Drewniany napis "Sweet Bar"

Drewniany napis "Sweet Bar"

10.Jak zachować się w obecności maluszka?

Mimo tak wielu dekoracji, dodatków i smakołyków nie wolno zapominać o dziecku. W końcu to ono jest najważniejszą osobą tej uroczystości. Na dziecku powinna skupiać się cała uwaga tego dnia. Przed ceremonia Chrztu warto nakarmić maluszka, dzięki temu będzie mógł spokojnie zasnąć. Jego samopoczucie w tym dniu jest bardzo ważne gdyż może to być dla niego sytuacja stresująca. Rodzice powinni zrobić wszystko aby maluszek poczuł się bezpiecznie i komfortowo. Pomocni mogą się tutaj okazać wszyscy zaproszeni goście, którzy poświęcą trochę swojego czasu na zabawę z maluchem. Dla dziecka zorganizowana jest przecież cała ta uroczystość.

11. Organizacja przyjęcia krok po kroku 

Zaplanowanie wydarzenia już na samym początku w wielu wzbudza niepokój. Jednak jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy pamiętać o kilku krokach, które z pewnością pomogą przy organizacji:

  1. Podstawowym krokiem jest zaplanowanie listy gości. Bez tego nie uda się wynająć sali, gdyż kwestia liczby zaproszonych jest tu kwestią kluczową. Jeśli tego nie zrobicie nie uda się ustalić liczby krzeseł a nawet stolików.

  2. Równie ważną kwestią jest zaplanowanie budżetu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na uroczystość. Dzięki temu będziecie wiedzieli na jakie dodatki i dekoracje się zdecydować oraz czy potrzebne będzie odkładanie pieniędzy.

  3. Zdecydujcie się na dobór potraw. Możecie je zrobić samodzielnie albo wynająć catering. 

  4. Zdecydujcie się na motyw przewodni przyjęcia. Ułatwi to dobór poszczególnych elementów. Jeśli to zrobicie wystarczy, że obejrzycie kolekcję danego motywu i wybierzecie produkty, które najbardziej wam odpowiadają.

  5. Przygotujcie prośby o zostanie chrzestnym. Będą to najważniejsi goście podczas uroczystości dlatego warto zadbać o specjalne zaproszenia właśnie dla nich.

  6. Kupcie zaproszenia i wyślijcie je dostatecznie wcześnie, aby zaproszeni mieli czas na odpowiedź. Pomoże to w końcowym ustaleniu liczby gości

  7. Kolejną ważną kwestią jest tort, tutaj również możecie upiec go samodzielnie. Jest też możliwość zakupienia ciasta w cukierni.

  8. Musicie pamiętać, że to maluszek jest najważniejszy w tym dniu, dlatego należy zadbać o dodatki takie jak szatka, ubranko czy opaska w przypadku dziewczynki.

  9. Wybierzcie stroiki, które uzupełnią aranżację wnętrza.

  10. Przygotujcie podziękowania dla gości. Ten niepozorny upominek wywoła uśmiech na wielu twarzach.

1 https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest#Etymologia_i_znaczenie_s%C5%82owa_chrzest