Chrzest Święty 2024 – NIEZBĘDNIK

Czyli czego nie może zabraknąć na pierwszym najważniejszym święcie Waszego maluszka! Wszystkie wątpliwości rozwieje nasz artykuł - zapraszamy do przeczytania

 1. Skąd wziął się zwyczaj Chrztu Świętego?

Chrzest święty to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. Jest to w końcu pierwszy sakrament, jaki przyjmuje maluszek. Ale dlaczego jest on tak ważny? Chrzest jest chrześcijańskim obrzędem nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, sprawowanym na polecenie samego założyciela chrześcijaństwa Jezusa Chrystusa*. Jest to podstawa religii chrześcijańskiej, dlatego traktowany jest z ogromnym szacunkiem. Słowo "chrzcić" z greckiego oznacza „zanurzyć w wodzie”, stąd bierze się tradycyjne zmoczenie główki dziecka. W kościele katolickim istnieje długa historia Chrztu Świętego. Według uczonych pierwsze sakramenty miały miejsce już w pierwotnych chrześcijańskich gminach. Wszystko po to, aby nowo narodzone niemowlęta zostały oczyszczone z grzechu pierwotnego. Obmycie otwiera drzwi na nowe sakramenty, gdyż tylko po sakramencie Chrztu mamy prawo do przyjmowania następnych błogosławieństw. Wobec tego nikogo nie powinno dziwić, dlaczego rodzice przykładają do tego tak wiele uwagi i wysiłku.

Istnieje również możliwość poddania się obrzędowi Chrztu w dorosłym życiu. Jeśli jako dziecko nie zostaliśmy ochrzczeni możemy to zrobić jako dorośli.

 1. Jakie są najważniejsze osoby podczas Chrztu Świętego?

Najważniejszą osobą jest oczywiście maluszek, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak w tym ważnym dla niego dniu uczestniczą również rodzice oraz rodzice chrzestni. To oni przynoszą dzieciątko do kościoła, umożliwiając przy tym przyjęcie sakramentu.

Jednak największa odpowiedzialność spoczywa na ramionach rodziców chrzestnych, gdyż oprócz podania dziecka do Chrztu będą uczestniczyć w jego kolejnych latach. Rodzicami chrzestnymi jest się całe życie. Jest to bardzo odpowiedzialna decyzja, gdyż to oni będą wsparciem dziecka i w każdym momencie powinni być gotowi nieść mu pomoc na drodze chrześcijańskiej. Można stwierdzić, że są podstawą do przeprowadzenia obrzędu Chrztu Świętego.

Księga pamiątkowa złoty aniołek

Księga pamiątkowa na Chrzest Święty

 1. Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Jak wybrać rodziców chrzestnych dla swojego dziecka? Bez dwóch zdań takiej funkcji podjąć się powinny osoby dojrzałe i odpowiedzialne. W końcu mają one być wsparciem dla maluszka i świecić przed nim przykładem. Jakie są wymagania na rodziców chrzestnych? Musi to być osoba, która ukończyła 16 r.ż oraz przyjęła trzy sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego. Powinna również być osobą wierzącą i praktykującą. Rodzicem chrzestnym nie może być żaden z rodziców dziecka - co więcej, muszą to być kobieta oraz mężczyzna.

Spośród rodziny czy jej przyjaciół warto wybrać osoby, które rzeczywiście chciałyby podjąć się podobnej roli. Nie ma sensu stawiać na kogoś, ponieważ ma więcej pieniędzy - prezenty nie są najważniejszym elementem bycia rodzicem chrzestnym. To przede wszystkim powinny być osoby, którym zależy na Was oraz na dziecku. Tylko w ten sposób będą w stanie właściwie wykonywać swoje obowiązki oraz sprawić, by ten sakrament zyskał naprawdę szczególny wydźwięk dla dziecka.

 1. Jakie zaproszenia wręczyć gościom? Najpiękniejsze zaproszenia na Chrzest Święty

Aby znajomi i rodzina mogli dowiedzieć się o uroczystości, którą planują rodzice, należy wręczyć im zaproszenia. Jak wybrać najlepsze zaproszenia na Chrzest? Tutaj mamy kilka opcji, a dwie są szczególnie popularne: możemy zakupić kartki personalizowane lub zdecydować się na wypisanie ich własnoręcznie. Każdy z tych wariantów ma swoje zalety. Zaproszenia personalizowane pozwalają na szybki i prosty sposób sporządzenia wielu zaproszeń naraz. Wystarczy tylko podać imię dziecka i datę Chrztu a zaproszenia, które zostały zamówione, będą całkowicie wypełnione. Jednak wypisywanie zaproszeń ręcznie ma swój własny, niepowtarzalny urok. Świadczy to o szacunku do zaproszonych gości, co może wywołać wzruszenie na ich twarzach. Pozwala to również na dobór słów indywidualnie pod każdego zaproszonego gościa. 

Zaproszenia są jednym z pierwszych kroków przy planowaniu uroczystości sakramentu Chrztu oraz chrzcin dziecka. Właśnie dlatego warto zatroszczyć się, aby kartki prezentowały się naprawdę estetycznie i stylowo. Dopasowane do charakteru celebrowanej okazji z pewnością spodobają się wszystkim gościom. Jak wybrać zaproszenia na chrzciny małego dziecka? Jeśli planujesz przyjęcie, warto dopasować zaproszenia na Chrzest do motywu przewodniego. W ten sposób wszystkie elementy stworzą ciekawą i spójną całość. W innym wypadku możesz po prostu stawiać na motywy dopasowane do charakteru sakramentu: gołąbki, krzyże czy dziecięce akcesoria sprawdzą się w ten roli bezbłędnie.

Zaproszenia na chrzest kościółek w kwiatach niebieskie

Zaproszenia do wypisania na Chrzest

 1. Jak najlepiej poprosić o zostanie rodzicem chrzestnym?

Zapytanie o bycie chrzestnym to bardzo ważny i wzruszający moment dla obu stron. Rodziców chrzestnych należy poprosić wystarczająco wcześnie, aby dać im czas na podjęcie decyzji. Warto to zrobić w specjalny sposób, gdyż to oni mają być jednymi z najważniejszych osób w życiu maluszka. Najbardziej oryginalnym sposobem jest prośba w formie zdrapki, która umożliwia ukrycie napisu pod ścieralną powłoką. Zawiera ona zazwyczaj pytanie „czy zostaniesz moim chrzestnym?/czy zostaniesz moją chrzestną?” Jeśli wolimy coś bardziej tradycyjnego, świetnie sprawdzą się drewniane pudełeczka z prośbą, do których dodatkowo możemy włożyć różne słodkości. Nikt nie oprze się takiej niespodziance. Wśród oryginalnych próśb o zostanie chrzestnym znaleźć można również ozdobne puzzle. To ciekawa niespodzianka, która sprawi, że sakrament Chrztu będzie jeszcze bardziej niezapomnianym wydarzeniem. Chcesz wybrać coś naprawdę efektownego? Nasze zestawy prezentowe z prośbą o bycie chrzestnym czy chrzestną to doskonałe rozwiązanie! Zobacz koniecznie wszystkie nietuzinkowe propozycje.

Zdrapka prośba o bycie chrzestnym dziecięcy świat

Prośba o bycie ojcem chrzestnym

 1. Jaki prezent powinni dać rodzice chrzestni maluszkowi? Pamiątki Chrztu Świętego

Jeśli już zgodzimy się zostać rodzicem chrzestnym, warto pomyśleć o upominku, który w późniejszych latach będzie przypominał dziecku o sakramencie Chrztu Świętego. Jeśli jesteś matką chrzestną to zgodnie z panującymi zwyczajami powinnaś zdecydować się na zakup białej szatki. Obecnie na rynku jest możliwość jej zakupu wraz z ozdobnym pudełkiem, który może być również pamiątką Chrztu. Szatka do Chrztu to nieodłączny element sakramentu. Możesz zdecydować się na uniwersalne projekty albo personalizowane akcesoria. Zamiast szatki z powodzeniem możesz wybrać również chusteczkę. 

Ojciec chrzestny tradycyjnie kupuje świecę do Chrztu. Wybór świec jest tak ogromny, że nie będzie problemu z dobraniem jej do motywu przewodniego uroczystości. Do świecy dodatkowo dokupić można również stroiki, okapniki czy profitki, które sprawią, że w czasie sakramentu wyglądać będzie ona jeszcze bardziej stylowo i ciekawie. Ładna świeca jest symbolem wiary, a przy tym doskonałą pamiątką. Jak zachować ją na długie lata? Przyda się pudełko na świecę o dopasowanej formie. 

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy, wiele osób decyduje się na wręczenie maluszkowi innej pamiątki sakramentu Chrztu Świętego. Najmodniejszym rozwiązaniem są obecnie drewniane skrzyneczki z upominkami. Mogą one mieć przeróżną formę, bardzo popularne stają się odciski rączki lub nóżki, które zamknięte w ozdobnym opakowaniu stanowią świetną pamiątkę, na wiele lat. Zestawy prezentowe dla małego dziecka będą dla niego doskonałą niespodzianką. Taki prezent wręczyć maluszkowi mogą rodzice, dziadkowie, chrzestni, wujostwo, kuzyni czy przyjaciele rodziny. Pamiątką sakramentu będzie też księga pamiątkowa, Biblia z imieniem czy pluszowy miś z personalizacją. Biżuteria bądź obrazek to popularne prezenty na chrzciny. Z powodzeniem można więc wybrać je na uroczystość sakramentu bliskiej osoby.

Prezent na chrzest notatnik i gryzak maskotka

Zestaw prezentowy na Chrzest Święty

 1. Upominki dla chrzestnych oraz gości - podziękowania na Chrzest

W ostatnim czasie bardzo modnym trendem okazały się upominki dla gości. Aby wyrazić swoją radość i szacunek do przybyłych gości, rodzice coraz częściej decydują się na przygotowanie dla nich drobnego podarunku. Dzięki temu każdy z gości może poczuć się wyjątkowo. Wybór produktu należy do organizatorów, a na rynku istnieje wiele różnorodnych propozycji. Jedną z nich jest wręczenie ozdobnego pudełeczka ze słodkościami. Brzmi banalnie, ale przy odpowiednim doborze opakowania prezentuje się naprawdę efektownie. Zresztą, kto nie pokusi się na trochę słodyczy? Czekoladki, krówki, lizaki, cukierki, ciasteczka z wróżbą czy słoiczki z miodem to fantastyczne pomysły na tego rodzaju podziękowania dla gości. Jeśli jednak pyszności nie przypadły Wam do gustu, proponujemy drewniane figurki opakowane w przezroczyste woreczki. Plusem tego rozwiązania jest możliwość zachowania pamiątki po to, aby na długo przypominała nam o miłych chwilach spędzonych w gronie najbliższych. Goście na pewno docenią ten drobny gest!

Dziesiątka różańca na chrzest podziękowanie białe róże

Podziękowania dla gości na chrzciny

 1. Jak sprawić aby sala nabrała bajkowego wyglądu?

Dekoracja uroczystej sali spędza sen z powiek niejednym rodzicom. Ale naprawdę nie ma się, czym przejmować! Wystarczy skorzystać z gotowych już dekoracji. Aby jeszcze bardziej ułatwić Wam to zadanie, oferujemy gotowe kolekcje. W każdej z nich znajdziecie wszystko, co potrzebne: od serwetek, świeczek i wizytówek po balony i girlandy. Wszystko w konkretnym motywie przewodnim.

Serie stworzone są z myślą zarówno o dziewczynkach, jak i o chłopcach. Wystarczy tylko podjąć decyzję, jaki styl przyjęcia odpowiada nam najbardziej i wybrać dodatki, które najbardziej się nam podobają. Najmodniejszym wzorem na rok 2024 jest motyw Złotych Stópek. Dodatkową zaletą kolekcji jest możliwość personalizacji dodatków. Oferujemy produkty z imieniem dziecka oraz data i nazwą uroczystości. To wszystko sprawi, że sala na ten wyjątkowy dzień nabierze szyku i elegancji, co na pewno zwróci uwagę niejednego gościa.

Kolekcje dekoracji na chrzciny to wysokiej jakości projekty, sprawdzone elementy oraz estetyczne wykonanie. Jeśli lubicie klasykę, biel i złoto zdecydowanie będą niezawodną propozycją.To rozwiązanie, które doskonale nadaje się zarówno na chrzciny dziewczynki, jak i chłopca. Ale jeśli chcecie nieco spersonalizować całą aranżację, możecie śmiało zdecydować się na dekoracje na Chrzest w odcieniach różu i niebieskiego. To pozwoli podkreślić płeć małego dziecka przystępującego do sakramentu. Na chrzciny gorąco polecamy nie tylko lubiane i popularne kolekcje czy rozwiązania. Zachęcamy również do sprawdzenia modnych rozwiązań na przyjęcie. Botaniczne dekoracje na chrzciny, motywy boho albo bujne kwiaty to pomysły, które od kilku sezonów stale zyskują popularność. Warto więc stawiać na nowoczesne propozycje, które oczarują gości.

 1. Dekoracje stołu na Chrzest- najmodniejsze propozycje

Centralnym miejscem sali na chrzciny jest zazwyczaj stół. To przy nim spędzimy większość czasu przeznaczonego na uroczystość. Warto więc zadbać o jego wygląd. Do podstawowych elementów dekoracji należą serwetki na Chrzest, a także obrusy i bieżniki. Bardzo ważna jest również atmosfera panująca na przyjęciu. Przytulnego charakteru dodadzą świece i świeczniki. Na taką okazję można wybierać klasyczne świece czy podstawki, które pasować będą do dowolnej aranżacji. Bardziej stylizowane dekoracje można wybierać, by podkreślić konkretny styl wystroju na chrzciny. 

Wielu gości to też wiele problemów z miejscem. Tutaj pomocne mogą okazać się wizytówki i wizytowniki. Dzięki nim wszyscy zaproszeni bez problemu znajdą swoje miejsce. Dodatkowo, taka wizytówka może posłużyć jako pamiątka z Chrztu Świętego. Całość na pewno podkreślą inne dekoracje stołu takie jak konfetti czy diamenciki rozsypane po stole. Przepięknie odbijają światło, dzięki temu wydają się błyszczące i wpasowują się w podniosły charakter sakramentu.

Serwetki na chrzest gałązka eukaliptusa

Serwetki na chrzciny dziecka

 1. Dekoracje tortu z okazji Chrztu Świętego

Tort stanowi ważny, o ile nie najważniejszy, element rodzinnego spotkania po sakramencie Chrztu Świętego. Warto zadbać o to, aby prezentował się jak najlepiej. Najłatwiejszym, a zarazem bardzo efektownym sposobem, jest użycie w tym celu opłatków dekoracyjnych. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego nie ma obaw, że nie znajdziemy odpowiedniej dekoracji. Co ciekawe wiele z nich ma możliwość personalizacji, a nawet dodania zdjęcia maluszka. Sprawi to, że tort będzie jedyny w swoim rodzaju i świetnie uzupełni dekorację sali. Jeśli jednak sam opłatek to za mało, polecamy ozdobne toppery, które sprawdzą się na każdym rodzaju ciasta. Wystarczy tylko wbić patyczki w ciasto, a tort od razu nabiera niepowtarzalnego uroku. Opłatki i toppery są obecnie najmodniejszym sposobem na dekoracje tortu. Wszystko po to, aby nawet ciasto stało się arcydziełem w tym jedynym, szczególnym święcie Waszego maluszka.

 1. Słodki stół, jako sposób na urozmaicenie dekoracji

Najnowszym trendem panującym na rynku jest tworzenie małych, kolorowych słodkich bufetów. Jego zadaniem jest umilić czas przybyłym gościom - zwłaszcza tym najmłodszym. Jest to zazwyczaj bogato ozdobiony stolik, na którym znajduje się wiele słodkości. Wszystko starannie podane na różnego rodzaju misach i paterkach. W bufecie może znaleźć się wszystko, jednak najczęściej rodzice decydują się na drobne słodycze. Migdały w czekoladzie, cukierki, belgijskie czekoladki i krówki to tylko niektóre z możliwości. Coraz więcej osób decyduje się nawet na stworzenie małych deserków, które z pewnością zaciekawią wszystkich zainteresowanych. Babeczki, ciasta oraz inne desery na pewno przypadną do gustu osobom bliskim Waszemu dziecku.

Na uroczystość sakramentu dodatkowo wybrać można słodycze i przekąski przygotowane w specjalnej odsłonie. Do tego polecamy wykorzystać gustowne dekoracje. Pikery do ciast i muffinek, papilotki czy mini opłatki z tematycznymi motywami bez dwóch zdań będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę na przyjęcie z okazji sakramentu Chrztu Waszego dziecka.

Baner na chrzest chrzest święty biało złoty

Baner na Chrzest Święty

 1. Jak zachować się w obecności maluszka?

Mimo tak wielu dekoracji, dodatków i smakołyków nie wolno zapominać o dziecku. W końcu to ono jest najważniejszą osobą w dniu sakramentu. Na dziecku powinna skupiać się cała uwaga tego dnia. Przed ceremonią Chrztu warto nakarmić maluszka, dzięki temu będzie mógł spokojnie zasnąć. Przyda się również czysta pieluszka oraz smoczek. Przy sobie warto mieć również wszystkie akcesoria i dodatki, których można potrzebować - zwłaszcza, gdy po sakramencie planujecie chrzciny w restauracji. Butelka z mlekiem, przewijak, kosmetyki, zabawki albo ubranka na zmianę to tylko kilka z przydatnych rzeczy. Samopoczucie maluszka w tym dniu jest bardzo ważne, gdyż może to być dla dziecka sytuacja stresująca. Rodzice powinni zrobić wszystko ,aby maluszek poczuł się bezpiecznie i komfortowo. Pomocni mogą się tutaj okazać wszyscy zaproszeni goście, którzy poświęcą trochę swojego czasu na zabawę z maluchem. Dla dziecka zorganizowana jest przecież cała ta uroczystość.

 1. Organizacja przyjęcia krok po kroku 

Zaplanowanie wydarzenia już na samym początku w wielu wzbudza niepokój. Jednak jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy pamiętać o kilku krokach, które z pewnością pomogą przy organizacji:

 • Pierwszym krokiem jest zaplanowanie listy gości. Pozwoli to ustalić liczbę potrzebnych krzeseł czy wielkość tortu. Lista jest więc niezbędnym elementem planowania chrzcin.

 • Ważne jest także zaplanowanie budżetu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na uroczystość. Dzięki temu będziecie wiedzieli, na jakie dodatki i dekoracje się zdecydować oraz czy potrzebne będzie odkładanie pieniędzy.

 • Wybierzcie miejsce i termin uroczystości. W tym celu niezbędny będzie kontakt z parafią oraz sprawdzenie ofert restauracji i lokali w okolicy. Planujecie uroczystość w domu? Jeden punkt z głowy ;)

 • Wybierzcie chrzestnych swojego dziecka. Przygotujcie prośby o zostanie chrzestnym. Będą to najważniejsi goście podczas uroczystości, dlatego warto zadbać o specjalne zaproszenia właśnie dla nich.

 • Zdecydujcie się na dobór potraw. Możecie je zrobić samodzielnie albo wynająć catering.

 • Kolejną ważną kwestią jest tort, tutaj również możecie upiec go samodzielnie. Jest też możliwość zakupienia ciasta w cukierni. 

 • Zdecydujcie się na motyw przewodni przyjęcia. Ułatwi to dobór poszczególnych elementów. Jeśli to zrobicie, wystarczy, że obejrzycie kolekcję danego motywu i wybierzecie produkty, które najbardziej Wam odpowiadają.

 • Kupcie zaproszenia i wyślijcie je dość wcześnie, aby zaproszeni mieli czas na odpowiedź. Gdy wszyscy potwierdzą obecność, zyskacie ostateczną listę gości. Najlepiej rozesłać zaproszenia ok. 3-6 tygodni przed uroczystością.

 • Musicie pamiętać, że to maluszek jest najważniejszy w tym dniu, dlatego należy zadbać o dodatki takie jak szatka, ubranko czy pieluchy i pokarm dla dziecka.

 • Zadbajcie o dekoracje sali oraz stołu. Dzięki temu nadacie przyjęciu niepowtarzalny charakter, który zapadnie w pamięci gości.

 • Wybierzcie podziękowania dla gości. To będzie miły gest, który sprawi im wielką przyjemność.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest#Etymologia_i_znaczenie_s%C5%82owa_chrzest