Pierwsza Komunia Święta to jeden z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Odbywa się zwykle w okolicach trzeciej klasy podstawowej, a więc przystępują do niego dzieci w wieku 8-10 lat. Tak młody wiek kandydatów sprawia, że ogromny wpływ na przygotowania mają rodzice, a także nauczyciele czy księża zajmujący się edukacją dzieci. W jaki sposób zorganizować uroczystość Pierwszej Komunii? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Każdy pragnie, by jego dziecko jak najlepiej przygotowane było do tak istotnego wydarzenia. Za naukę małego katechizmu czy przebiegu Komunii zwykle odpowiada katecheta bądź ksiądz. Rodzicom pozostaje więc wsparcie ich w przygotowaniach, a także zorganizowanie potrzebnych dokumentów czy dodatków na ceremonię.

Po uroczystości Pierwszej Komunii w kościele bardzo często odbywa się też przyjęcie. Wyprawione w domu albo w wynajętym lokalu na pewno pozwoli wszystkim gościom i Twojemu dziecku spędzić naprawdę miły czas. Do takiego przyjęcia bez dwóch zdań dobrze jest także się przygotować odpowiednio. Dzięki temu dzień Pierwszej Komunii będzie niezapomniany i bardzo wyjątkowy. W naszym artykule znajdziesz wszystko, co potrzeba do zorganizowania uroczystości w odświętnym i szczególnym stylu. 

Organizacja Komunii, czyli co trzeba zrobić?

Ważne podczas planowania Pierwszej Komunii Świętej dziecka jest ustalenie priorytetów. Stworzenie listy spraw niezbędnych do załatwienia na pewno pozwoli szybko i bez żadnego problemu zadbać o wszystko, czego potrzeba. Plan zajęć możesz spisać na osobnej kartce i zawiesić w dobrze dostępnym miejscu, choć dobrym pomysłem będzie też umieszczenie go w notesie, podręcznym kalendarzu albo telefonie komórkowym. 

Lista spraw do załatwienia przed Pierwszą Komunią:

Zaproszenie komunijne różowe kwiaty personalizoane

Personalizowane zaproszenie na Pierwszą Komunię

Dziecko w trakcie przygotowań do Pierwszej Komunii także musi zadbać o kilka spraw. Przede wszystkim chodzi o znajomość modlitw i zasad wymaganych podczas sakramentu. Ważne jest, by rodzice wspierali swoją pociechę w czasie przed Komunią. To na pewno pokaże dziecku, jak bardzo może na Was liczyć w tym szczególnym okresie.

Co dziecko powinno umieć do Pierwszej Komunii?

  • Dziesięć Przykazań Bożych

  • Siedem sakramentów świętych

  • Formułka spowiedzi (+ warunki dobrej spowiedzi)

  • Ojcze Nasz

  • Zdrowaś Maryjo

  • Sześć prawd wiary

  • Akty: wiary, nadziei, miłości i żalu

  • Przykazanie miłości

Żaden z tych punktów nie jest sprawdzany w ramach Pierwszej Komunii, która stanowi okazję do celebracji przyjęcia sakramentu. Są one jednak wymagane podczas katechezy w szkole i z pewnością pozwala umacniać wiarę w Jezusa. Spis może wydawać się długi dla dziecka, jednak żadna z modlitw nie jest trudna czy skomplikowana, a raz nauczona zwykle pozostaje w pamięci na całe życie. Wśród przygotowań do Komunii ważne jest też zadbanie o książeczkę do nabożeństw. To piękny prezent dla dziecka, który z pewnością przyda mu się wielokrotnie nie tylko podczas nauki modlitw, ale również później. 

Personalizowany opłatek ihs exclusive prostokątny

Personalizowany opłatek na tort komunijny

Dokumenty na Pierwszą Komunię Świętą

Ważne jest, by w czasie przygotowań do Pierwszej Komunii zebrać wszystkie niezbędne dokumenty. Na szczęście, nie ma ich zbyt wiele, dlatego nie powinno to sprawić szczególnego problemu. 

Lista dokumentów do Komunii:

  • Odpis aktu Chrztu Świętego 

  • Deklaracja

  • Zgoda proboszcza na przygotowania

  • Świadectwo uczestnictwa w katechezie

Dokumenty mogą różnić się w zależności od parafii oraz sytuacji danego dziecka. Odpis aktu może być niepotrzebny, jeśli dziecko chrzczone było w kościele, w którym udzielana będzie również Komunia. W ten sposób dokumenty z pewnością będą już w archiwum. 

Zgoda proboszcza potrzebna jest natomiast, jeśli dziecko należy do jednej parafii, a do Komunii przystępować zamierza w innej - np. właściwej szkole, do której uczęszcza. Na zajęciach z katechezy dziecko otrzymać może deklarację do podpisu rodzica. Stanowi ona zgodę na uczestniczenie w przygotowaniach. Więcej o tym dokumencie z pewnością uzyskasz informacji u katechety lub księdza. W takim przypadku świadectwo uczestnictwa w katechezie nie będzie pewnie potrzebne. Jeśli do Komunii przygotowuje się cała klasa lub jej część, nauczyciel jest świadom tego faktu i nie wymaga potwierdzenia go na papierze.

Baner komunijny I komunia drewniany

Drewniany baner na Pierwszą Komunię

Inne formalności związane z Komunią

Przygotowanie listy spraw do załatwienia, potrzebnych dokumentów i wymagań związanych z Pierwszą Komunią na pewno stanowi bardzo pomocny krok do zorganizowania wspaniałej uroczystości. To ważne, by pamiętać o odświętnym i wyjątkowym charakterze uroczystości. Właśnie z tego powodu przykładem produktów niezbędnych na Komunii jest biała uroczysta alba czy świeca. To symboliczne elementy, bez których ciężko wyobrazić sobie taką okazję. Świeca do Komunii bardzo często jest tą samą, którą użyto w trakcie Chrztu Świętego dziecka. Można jednak z powodzeniem zaopatrzyć się też w nowy produkt, zwłaszcza gdy poprzedni uległ zniszczeniu lub zgubił się. Albę także można kupić zupełnie nową, choć wiele osób w ramach oszczędności stawia na ubrania z drugiej ręki. Mogą to zarówno być stroje po starszym rodzeństwie czy kuzynostwie, jak i znalezione w Internecie na stronach umożliwiających sprzedaż osobistych przedmiotów. 

Jak już wspominaliśmy, ważne jest też znalezienie odpowiednich zaproszeń, które w estetyczny sposób pozwolą przekazać gościom wszystkie informacje na temat uroczystości w kościele i przyjęcia. Jak wybrać zaproszenia komunijne? Bez żadnych wątpliwości pomocne będzie ustalenie motywu przewodniego. To ułatwi nie tylko znalezienie pięknych zaproszeń, ale też dopasowanie do nich wszystkich dekoracji oraz dodatków wykorzystanych do organizacji uroczystości. Jeśli planujesz przyjęcie dla rodziny, ważnym elementem przygotowań będzie stworzenie aranżacji stołu, przy którym wszyscy zajmą miejsca. Bieżniki, winietki, serwetki, naczynia czy bukiety kwiatów to ozdoby, które bardzo dobrze sprawdzą się na takiej uroczystości. 

Serwetki komunijne pierwsza komunia w wianuszku Winietki pampas boho komunia perso

Dekoracje stołu na Pierwszą Komunię

W trakcie organizacji Komunii ważne są też dodatki dla dziecka. Wianek na włosy albo torebka przydadzą się każdej dziewczynce. Dla chłopca polecamy elegancką muchę albo rękawiczki, które ogrzeją dłonie w chłodniejszy dzień. Każdy z dodatków do stylizacji powinien prezentować się wystarczająco odświętnie, by pasować do klimatu Pierwszej Komunii Świętej. W ten sposób Twoje dziecko poczuje się naprawdę wyjątkowo. 

Organizacja Komunii nie jest ani trudna ani szczególnie czasochłonna. Najwięcej wysiłku pochłania zdecydowanie nauka wymaganych modlitw i przyswajanie wiedzy przez dziecko. Całą resztę można łatwo i naprawdę sprawnie zorganizować przy odrobinie dobrego planowania. To bez dwóch zdań pozwoli stworzyć uroczystość, która głęboko zapadnie w pamięci wszystkich osób.